| Product Name | Excavator Tilting Bucket |
|---|---|
| Width | 1200-1500mm |
| Oem | Available |
| Tilt Degree | 90°(45 Degrees In Either Direction) |
| Suitable | 3-8 Tons Excavator |
| AppliPCion | Crawler Excavator,Digging Mud |
|---|---|
| Type | Excavator Tilt Bucket |
| Condition | New |
| Capacity | 0.75m³ |
| Material | Q355B |
| Type | Excavator Parts |
|---|---|
| Color | Customer Required |
| AppliPCion | Mining |
| Hardness | 48-52HRC |
| Capacity | 0.1m3--8.7m3 |
| Material | 16MN/Q355 |
|---|---|
| AppliPCion | For All Excavator |
| Machine Ton | 10-25T |
| Hardness | HRC 46-52 |
| Lead Time | 7-10days |
| Color | Yellow/Blue/Black/Red |
|---|---|
| Material | Q345B+NM400 Or Customized |
| Type | Tilt Bucket |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support |
| Warranty | 3 Month |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Video Technical Support, Online Support |
| Applicable Industries | Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining, Retail, Construction Works |
| Suitable Excavator(ton) | 5-45 |
| AppliPCion | Digging Mud |
| Color | Customized |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Material | Q355B+NM400 |
| Product Name | Heavy Duty Rock Bucket |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| Opening Width | 800-1500mm, Customized |
|---|---|
| Material | Steel |
| Origin | China |
| Application | Excavator |
| Warranty | 6 Months |
| Material | Steel |
|---|---|
| Opening Width | 800-1500mm, Customized |
| Color | Red, Yellow, Customized |
| Type | Tilt Bucket |
| Origin | China |
| Opening Width | 800-1500mm, Customized |
|---|---|
| Application | Excavator |
| Color | Red, Yellow, Customized |
| Warranty | 6 Months |
| Type | Tilt Bucket |