| Condition | New |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support, Online Support |
| CertifiPCion | ISO9001:2008 |
| AppliPCion | River Dredging, Port Construction, Subway Construction, Construction Base Excavation. Etc. |
| Condition | New |
|---|---|
| CertifiPCion | ISO9001:2008 |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support, Online Support Through Whole Product Life, Replacement |
| Applicable Industries | Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Retail, Construction Works , Energy & Mining |
| AppliPCion | River Dredging, Port Construction, Subway Construction, Construction Base Excavation. Etc. |
| Condition | New |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support, Online Support Through Whole Product Life, Replacement |
| Applicable Industries | Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Construction Works , Energy & Mining |
| CertifiPCion | ISO9001:2008 |
| Product Name | 20m Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| MOQ | 1 Set |
| Suitable | 30-50Ton Excavator |
| Material | Q355B/Q690/HG785/WELDOX/STRENX |
| Bucket Capacity | 1.5-2m³: Customized |
| Product Name | 14m Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| MOQ | 1 Set |
| Suitable | 20-22Ton Excavator |
| Material | Q355B/Q690/HG785/WELDOX/STRENX |
| Bucket Capacity | 0.4m³: Customized |
| Product Name | 27m Excavator Telescopic Arm |
|---|---|
| MOQ | 1 Set |
| Suitable | 30-50Ton Excavator |
| Material | Q355B/Q690/HG785/WELDOX/STRENX |
| Bucket Capacity | 1.5-2m³: Customized |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Color | Customized |
| Part Name | Boom/Arm/Bucket Cylinder |
| Type | Hydraulic Oil Cylinder |
| Material | Q345B+Q460D |
| OEM | Acceptable |
|---|---|
| Certifications | ISO 9001 |
| Condition | Brand New |
| Application | Excavator Attachments |
| Material | Q355B, Q690 |
| Condition | Brand New |
|---|---|
| Product Name | Excavator Rock Boom&Arm |
| Certifications | ISO 9001 |
| Function | Digging/Breaking/Moving Hard Clay/Shale/Weather Rock/Marble Blocks |
| Warranty | 6 Months |
| Function | Digging/Breaking/Moving Hard Clay/Shale/Weather Rock/Marble Blocks |
|---|---|
| Condition | Brand New |
| Product Name | Excavator Rock Boom&Arm |
| Material | Q355B, Q690 |
| OEM | Acceptable |