| Cutting Edge | Reinforced |
|---|---|
| Size | 0.25-4.3cbm/Customized |
| Material | High Strength Steel |
| Warranty | 1 Year |
| AppliPCion | Excavation |
| AppliPCion | Excavation |
|---|---|
| Durability | High |
| Weight | 200-4500 Kg |
| Size | 0.25-4.3cbm/Customized |
| Warranty | 1 Year |
| AppliPCion | Excavation |
|---|---|
| Size | 0.25-4.3cbm/Customized |
| Weight | 200-4500 Kg |
| Mounting System | Integrated |
| Durability | High |
| CertifiPCion | ISO9001 |
|---|---|
| Condition | New |
| Type | Excavator Attachments |
| Moving Type | Crawler Excavator |
| Product Name | Excavator Heavy Duty Bucket |
| Type | Outdoor Heavy-duty |
|---|---|
| Step Width | 600mm/ 800mm / 1000mm |
| Handrail Color | Client's Requirements |
| AppliPCion | Public Transport,Subway.airport.shopping Center |
| Material | Metal |
| Type | Excavator Parts |
|---|---|
| Color | Customer Required |
| AppliPCion | Mining |
| Hardness | 48-52HRC |
| Capacity | 0.1m3--8.7m3 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Type | Excavator Attachments |
| Product Name | Excavator Rock Bucket |
| Material | Hardox 400 |
| Suitable | Hitachi Excavator |
| Type | Excavator Parts |
|---|---|
| Color | Customer Required |
| AppliPCion | Mining |
| Hardness | 48-52HRC |
| Capacity | 0.1m3--8.7m3 |
| AppliPCion | Excavator |
|---|---|
| Size | 0.25-4.3cbm/Customized |
| Weight | 280-4300kg/Customized |
| Bolt | High Strength Bolt |
| Material | High Strength Steel |
| Size | 0.25-4.3cbm/Customized |
|---|---|
| Name | Excavator Rock Bucket |
| Weight | 280-4300kg/Customized |
| Color | Yellow/Black |
| Material | High Strength Steel |