| Warranty | 6 Month |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Video Technical Support, Online Support |
| Applicable Industries | Farms, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining, Building Material Shops, Construction Works |
| Suitable Excavator(ton) | 25 |
| AppliPCion | Rock |
| Warranty | 12 Month |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Video Technical Support, Online Support |
| Applicable Industries | Farms, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining, Construction Works |
| Suitable Excavator(ton) | 25-70 |
| Port | Any Ports |
| Material | HARDOX400/500,Q345B+NM360 |
|---|---|
| Warranty | 6 Months |
| Color | Customized |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support |
| AppliPCion | 1-30t Excavator |
| Product Name | Excavator Heavy Duty Bucket |
|---|---|
| Brand Name | Huitong |
| Type | Excavator Rock Applicaiton |
| Warranty | 6 Months |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Weight | 700-1000kg |
|---|---|
| Name | Excavator Rock Bucket |
| Color | Yellow, Black |
| Application | Excavator |
| Condition | New |
| Shape | Clamshell |
|---|---|
| AppliPCion | Excavation |
| Capacity | 0.4-6 Cubic Meters |
| Usage | Construction |
| Weight | 540-6150kg |
| Color | Customer Required |
|---|---|
| AppliPCion | Excavator |
| Material | Q355B |
| Suitable | 30tons |
| Quality | High-Quality |
| Warranty | 3 Month |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Video Technical Support, Online Support |
| Applicable Industries | Food & Beverage Factory, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Energy & Mining, Construction Works |
| Suitable Excavator(ton) | 7-70 Tons |
| AppliPCion | Harsh Work |
| Name | Excavator Rock Bucket |
|---|---|
| AppliPCion | Excavator |
| Bolt | High Strength Bolt |
| Weight | 280-4300kg/Customized |
| Size | 0.25-4.3cbm/Customized |
| Material | High Strength Steel |
|---|---|
| AppliPCion | Excavator |
| Name | Excavator Rock Bucket |
| Teeth | High Strength Teeth |
| Color | Yellow/Black |